Serien Oneplus Nord lanserades i somras och nu breddas utbudet med ytterligare två modeller i sortimentet: Oneplus Nord N100 och Nord N10 5G. Foto: Framesira/Shutterstock.com
Oneplus har breddat sitt sortiment och lanserar två nya budgetmobiler. Budgetserien Nord som lanserades i somras får sällskap av Oneplus Nord N100 och Nord N10 5G, skriver Ny Teknik.
Det har inte gått mer än ett par veckor sedan lanseringen av Oneplus 8T som är företagets nya flaggskepp. Nu har mobiltillverkaren valt att bredda sortimentet med två nya budgettelefoner varav en har stöd för 5G.
Nord-serien ska ge mycket telefon för pengarna
Oneplus signum var under en längre tid billiga flaggskepp, men allt eftersom marknaden har utvecklats under de senaste åren har priserna stigit ganska mycket.
I somras lanserade Oneplus sin Nord-serie som ska ge mycket telefon för pengarna. Både nya Oneplus Nord N100 och Nord N10 5G som lanserades i dagarna är billigare än sin föregångare.
Nord N100 – billig telefon med rejält batteri
Oneplus N100 är mobiltillverkarens billigaste mobil hittills och priset ligger på 1 999 kronor. Att det är en billig budgettelefon syns på specifikationerna. Oneplus N100 är utrustad med Snapdragon 460 och har ett lagringsminne på 64 GB. Kameran består av en huvudkamera med 13 megapixel och två specialobjektiv. Oneplus N100 har även en makrolins som kan ge en bokeh-effekt när man tar porträttfoton.
Batteriet i nya Oneplus N100 är rejält och har en batterikapacitet på 5 000 mAh. Skärmen, som är av LCD-modell, är 6,52 tum stor. Dessutom har nya Oneplus N100 ett hörlursuttag.
Nord N10 5G – bättre prestanda och stöd för 5G
Nya Oneplus Nord N10 5G har som namnet antyder 5G-stöd. Dessutom har Nord N10 5G bättre prestanda än Nord N100. Nord N10 5G är utrustad med ett Snapdragon 690-chip, ett lagringsutrymme på 128 GB och en LCD-skärm med en uppdateringsfrekvens i 90 Hz.
Oneplus Nord N10 5G har ett fyrkamerasystem. Kamerafunktionen består av ett 64 MP huvudobjektiv, en kamera med ultravidvinkel som kan fånga 119 grader, ett specialobjektiv för makrokromt foto och ett för monokromt foto. Batteriet i Nord N10 5G har en något lägre batterikapacitet än Nord N100, med sina 4 300 mAh. Även Nord N10 5G har utrustats med ett hörlursjack, precis som N100.
Nord N100 eller Nord N10 5G är utrustad med Android 10 till skillnad från Oneplus 8T som kommer med den senaste versionen Android 11. Säljstart för båda mobilerna beräknas vara 10 november.